O NAS

Sklep Coffeespeciality.pl jest oficialnym dystrybutorem w Polsce kaw palarni Solberg & Hansen.

Pragniemy poinformować że jesteśmy oficialnym partnerem norweskiej palarni Solberg&Hansen, http://m.solberghansen.no/forhandler/16512/ks-szymon-jackowski

Coffeespeciality.pl jest sklepem stworzonym dla miłośników kawy typu coffee speciality poszukujących najlepszego smaku połączonego z profesjonalną obsługą.

Kawy oferowane w naszym sklepie pochodzą z najlepszych światowych palarni kaw typu coffee speciality czyli kawy najwyższj jakości.

Metoda klasyfikacji ziarna surowego została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kawy Wysokiej Jakości (ang. Speciality Coffee Association Of America). Jest to proces bardzo złożony i wieloetapowy, który musi być przeprowadzony tylko przez specjalnie wykwalifikowanego i certyfikowanego specjalistę do badania jakości kawy (ang. Q grader, quality grader) i dotyczy tylko gatunku Coffea Arabica.

Ocena ta przeprowadzana jest w trzech etapach i polega na kategoryzacji kawy na "speciality coffee" i "non speciality coffee", a więc kawę "komercyjną". Jest to system zero/ jedynkowy. Zanim nastąpi ta ocena kawa przechowywana jest po zbiorze i obróbce (najczęściej na mokro) w łusce pergaminowej (ang. parchment). Następnie pobierana jest próbka referencyjna 350 g ręcznie łuskana i wysyłana do oceny.

Etap pierwszy tej oceny (ang. green gradeing) polega na określeniu ilość obecnych i możliwych do wykrycia defektów surowego, zielonego ziarna. Wyróżnia się dwa typy defektów: główne i drugorzędne. Ziarno "speciality" nie może mieć więcej niż 5 defektów drugorzędnych. Defekty wykrywa się wzrokowo lub elektronicznie. Jeśli defektów jest więcej lub występuje choćby jedna wada główna ziarno zaliczane jest automatycznie do kategorii "komercyjne".
Q grader ocenia kawę również olfaktorycznie - badając ziarno na obecność obcych zapachów. Następnie ocenia jego kolor, a na końcu jego wilgotność, która nie może przekroczyć 12,6 %.
Kolejny etap następuje po wypaleniu próbki. Ziarno bada się wzrokowo na obecność nienaturalnie jaśniej uprażonego ziarna w porównaniu z pozostałymi. Nazywa się je z języka angielskiego quaker. Powodów takiej wady może być kilka. Dla przykładu w taki sposób upraży się niedojrzałe lub stęchłe ziarno (tzw. stinker).
Ostatni etap to tradycyjny cup tasting. Po to by kawę zakwalifikować do speciality coffee minimalna ilość punktów oceny sensorycznej musi wynieść 80 w skali od 0 do 100. Ocenie podlega tutaj kilka cech:
- aromat suchy (ang. fragrance) - aromat wydobywający się z suchej, zmielonej kawy,
- aromat mokry (ang. aroma) - aromat wydobywający się z kawy zaparzonej. Najlepiej wyczuwalny po złamaniu kożuszka z fusów kawowych utrzymującego się na powierzchni naparu,
- smak (ang. flavour) - smak naparu,
- kwasowność (ang. acidity) - naturalny poziom kwaskowatego smaku występujący w naparze dzieki obecności kwasów zmieszanych z cukrami,
- cielistość (ang. body) - lipidowa oleistość,
- posmak (ang. aftertaste) - doznanie/ smak jakie pozostaje po przełknięciu kawy,
- słodycz (ang. sweetness) - słodycz występująca w naparze dzięki obecności cukrów,
- czystość (ang. clean cup) - czystość smaku kawy, czy degustacji nie towarzysza negatywne odczucia takie jak np.: nadmierna goryczka, nadmierna kwasowatość czy cierpkość,
- balans smaku (ang. balance) - równowaga doznań smakowych kawy, których poziom wszystkich właściwości powinien być odpowiedni dla danej odmiany.

Po tym jak referencyjna próbka kawy przejdzie taką ocenę, można wysłać większa partię surowca do palarni.

Kawy dostepne w sklepie coffeespeciality.pl wysyłane są do Państwa z maksymalną datą 60 dni od daty wypalenia, a przeważnie nie póńźniej niż dwa-trzy tygodne od daty wypalenia, tak aby kawa była jak najbardziej świeża.   

 

                                                                                                                                                      Zespół sklepu coffeespeciality.pl